🍑

Saturday 19 January

various times

Mona Foma Soma

(AUS)

Launceston

Parer Studio

Man

(AUS)

First Basin, Cataract Gorge Reserve, Launceston

10am

Aviva Endean

Morning Meditation

(AUS)

Fairy Dell, Cataract Gorge Reserve, Launceston

10am4pm

Formal

(AUS)

Poimena Gallery, Mowbray Heights

10am4pm

Pete Mattila

Catalysis

(AUS)

Design Tasmania, Launceston

11.30am12.30pm

Calvin Bowman

(AUS)

City Baptist Church, Launceston

1212pm

Ben Landau

Retreat

(AUS)

John Hart Conservatory, City Park, Launceston

1210pm

Heath Franco

(AUS)

Ground floor, Launceston Workers Club, Launceston

125pm

Lou Conboy

Sisyphina

(AUS)

Sawtooth ARI, Launceston

1210pm

Rosie Deacon

(AUS)

Second floor, Launceston Workers Club, Launceston

29pm

Adele Varcoe + Self-Assembly

Onesie World 2.0

(AUS/FIN)

Painting Studio, School of Creative Arts, Launceston

29pm

ArtRage

(AUS)

Touring Exhibition Gallery, QVMAG, Inveresk Precinct, Launceston

210pm

Cinemofo

QVMAG Theatrette, Inveresk Precinct, Launceston

29pm

Interweave Arts

Mini Arts Trail

(AUS)

Painting Studio, School of Creative Arts, Launceston

29pm

Lou Hubbard

The Léger Melee

(AUS)

Object Gallery, QVMAG, Inveresk Precinct, Launceston

29pm

Madeleine Flynn + Tim Humphrey

Pivot

(AUS)

School of Creative Arts Lawns, Inveresk Precinct, Launceston

29pm

Nick Ryan

Machine 9

(UK)

Community Gallery, QVMAG, Inveresk Precinct, Launceston

29pm

Soma Lumia with Jim Moginie

Takayna Anthropocene Blues

(AUS)

Annexe Rehearsal Room, Inveresk Precinct, Launceston

26pm

Ubu Studio

(AUS)

School of Creative Arts, Launceston

2.308.25pm

Dana Gingras + group A + Sonya Stefan

anOther

(CAN/JAP)

Earl Arts Centre, Launceston

2.303.15pm

Kuniko Kato

(JAP)

Traverser Stage, Inveresk Precinct, Launceston

3pm

Tasdance

Yatra

(AUS)

Annexe Theatre, Inveresk Precinct, Launceston

3.153.30pm

Sonja Hindrum + Karlin Love + Bruce Innocent

SkinMusic

(AUS)

Northern Stage, Inveresk Precinct, Launceston

3.304.15pm

Bansheeland

(AUS)

Northern Stage, Inveresk Precinct, Launceston

3.45pm

Dylan Sheridan

Vexations

(AUS)

Annexe Drama Studio, Inveresk Precinct, Launceston

4.155pm

Evan Carydakis Quartet

Boaz and Jachin: The Shape of Things to Come

(AUS)

Traverser Stage, Inveresk Precinct, Launceston

4.155pm

Mulatu Astatke

+ Black Jesus Experience

(ETH/AUS)

Annexe Theatre, Inveresk Precinct, Launceston

5pm

Dylan Sheridan

Vexations

(AUS)

Annexe Drama Studio, Inveresk Precinct, Launceston

59pm

Jen Brown + Helene Weeding

Heavenly Bodies

(AUS)

QVMAG Planetarium, Inveresk Precinct, Launceston

56pm

Jonathan Bree

(NZL)

Northern Stage, Inveresk Precinct, Launceston

5.306.15pm

Hańba!

(POL)

Annexe Theatre, Inveresk Precinct, Launceston

66.45pm

Southeast Desert Metal

(AUS)

Traverser Stage, Inveresk Precinct, Launceston

6.15pm

Dylan Sheridan

Vexations

(AUS)

Annexe Drama Studio, Inveresk Precinct, Launceston

6.457pm

Sabu Orimo

(JAP)

Northern Stage, Inveresk Precinct, Launceston

6.45pm

Yirinda

(AUS)

Annexe Theatre, Inveresk Precinct, Launceston

78pm

Mulatu Astatke

+ Black Jesus Experience

(ETH/AUS)

Northern Stage, Inveresk Precinct, Launceston

811pm

Robin Fox

The Launceston Constellation

(AUS)

Albert Hall, Launceston

89pm

group A

(JAP)

Traverser Stage, Inveresk Precinct, Launceston

910pm

Neneh Cherry

(SWE)

Northern Stage, Inveresk Precinct, Launceston

10pm til late

Faux Mo

Saturday Night

(18+)

Dicky Whites Lane, Launceston